Jak správně pečovat o pleť v zimě? Nenaleťte mýtům!

Chcete mít zdravou a zářivou pleť i v zimě? Vyhněte se častým chybám v péči a zjistěte, jaké produkty jsou nejlepší a jak je správně používat.

5+1 mýtus v zimní péči o pleť

V zimě, kdy je chladnější klima a pleť čelí výzvám v podobě mrazu i pobytu v přetopených místnostech, je pravidelná skin care rutina zvláště důležitá. V záplavě rad se ale člověk může snadno ztratit a podlehnout mýtům ohledně péče o pleť a použití některých aktivních složek. Jak je to s používáním retinolu, AHA a BHA kyselin? Opravdu je nutné aplikovat SPF ochranu, i když se sluníčko schovává za mraky? A stačí hydratovat pleť za pomoci oleje? Pojďme se podívat na nejčastější omyly a uvést je na správnou míru.

 

Mýtus 1: Retinol se nesmí používat v zimě

Co se říká: „Retinol může způsobovat olupování, proto by se v zimě, kdy je pleť náchylnější k dehydrataci a suchosti, neměly produkty s retinolem používat.“

Co je pravda?

Derivát vitaminu A neboli retinol se stal oblíbenou součástí kosmetických produktů zejména díky své schopnosti bojovat se známkami stárnutí. Pleť posiluje, vypíná, zlepšuje její elasticitu, minimalizuje jemné linky a vrásky, omezuje tvorbu pupínků, zmírňuje pigmentové skvrny a chrání před škodlivými vlivy. Také přispívá k exfoliaci pokožky, protože urychluje buněčnou výměnu. Ta se při prvním použití může projevit olupováním, ve skutečnosti se ale takto odstraňují odumřelé kožní buňky, aby se podpořila tvorba nových, zdravých.

Na podzim a v zimě je dokonce ideální období pro zařazení retinolu do pravidelné rutiny. Jedná se totiž o složku, která zvyšuje citlivost pokožky na slunce, a jelikož je sluneční záření v tomto ročním období slabší, riziko fotocitlivosti se minimalizuje. Z tohoto důvodu naleznete retinol nejčastěji v produktech určených pro večerní rutinu, aby pokožka po nanesení nebyla vystavena slunci a tato účinná složka mohla působit přes noc. Během dne potom nezapomeňte používat SPF ochranu, protože pokožka zůstává citlivější i v zimním období. Velmi důležité také je, aby přípravek obsahoval stabilní formu retinolu.

Náš tip:

Noční krém s retinolem pro obnovu pleti High Potency

Vyzkoušejte bohatý a ultra výživný hydratační krém s třemi formami retinolu (enkapsulovaného retinolu, retinol esteru a phyto-retinolu). Podporuje noční regenerační proces pokožky, intenzivně hydratuje a chrání kožní bariéru. Výsledkem je pevnější a hladší pleť.

 

 

Mýtus 2: V zimě nepotřebujete SPF ochranu

Co se říká: „Sluníčko poškozuje pokožku v létě, kdy je záření silné. Oproti tomu v zimních měsících je slunce převážnou část dne schované za mraky, a navíc nemá takovou sílu jako v létě, proto je ochrana pleti před UV paprsky zbytečná.“

Co je pravda?

UV paprsky mohou pleť poškozovat 365 dní v roce! Skládají se z UVA, UVB, ale i UVC paprsků, které však zastaví ozonová vrstva, takže na zemský povrch vůbec nedopadnou. UVB záření má kratší vlnovou délku a opravdu dosahuje nejvyšší intenzity v letních měsících. Jeho následkem mohou být viditelné spáleniny, proto je pro nás naprosto automatické používat SPF ochranu během slunečných dnů.

Nezapomínejte však, že je tu ještě UVA záření s delší vlnovou délkou. Podle studií proniká i přes mraky, mlhu, a dokonce také skrze sklo! Navíc se dostává hlouběji do epidermis a způsobuje buněčné stárnutí, poškozuje kolagenová vlákna a může být příčinou předčasné tvorby vrásek, pigmentových skvrn a vést i k rakovině kůže.

SPF ochranu je proto důležité používat po celý rok. „Na ochranu pleti SPF bychom neměli zapomínat ani během zimy,“ potvrzuje dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. „V zimě používejte alespoň SPF 30, na jaře a v létě pak SPF 50. Ochranu nanášejme vždy na konci své denní rutiny a během dne osvěžujme ochrannou vrstvu novou dávkou ochrany. Nespoléhejte na ochranu make-upem, nebude dostatečná,“ dodává odbornice.

Také myslete na to, že když napadne sníh, sluneční paprsky se od něj odrážejí jako od zrcadla a expozice UV záření se zvyšuje. Zvláště pokud se chystáte do hor, kde je vysoká intenzita slunečního záření, produkt se SPF si rozhodně nezapomeňte přibalit s sebou!

Náš tip:

Tónovací hydratační a zpevňující krém na obličej High Potency se SPF 30

Nejen, že obsahuje minerální širokospektrální sluneční ochranu SPF 30, ale zároveň je obohacený o antioxidanty a dodává pleti potřebnou hydrataci, která je v zimě velmi důležitá. Díky mikrokapslím s pigmentem navíc bude pokožka vypadat přirozeně.


 

Mýtus 3: Hydratační krémy stačí jako ochrana proti chladu

Co se říká: „Když udeří mráz, musím pleť hlavně hydratovat. Hydratační krém pokožku zároveň ochrání proti nástrahám chladného počasí.“

Co je pravda?

Hydratace je skutečně velmi důležitou součástí péče o pleť v zimě. Zatímco ale v teplých měsících stačí používat lehký hydratační krém, s úderem zimy byste jej měli vyměnit za hutnější produkt s ingrediencemi, jako jsou ceramidy, niacinamidy (vitamin B3), lipidy, okluzivní složky (např. bambucké máslo) či omega mastné kyseliny. Pomáhají uzamykat vlhkost uvnitř pokožky a chrání kožní bariéru. Tato lipidová vrstva funguje jako pomyslný štít, který chrání pokožku před škodlivými vlivy zvenčí, včetně nepřízně počasí. Díky zdravé kožní bariéře navíc vlhkost zůstává uvnitř, takže pokožka je hydratovaná.

Náš tip:

Intenzivní vyhlazující sérum High Potency

Rychle se vstřebávající sérum obsahuje vysokou koncentraci niacinamidu, který chrání hydratační bariéru pokožky, a ceramidů. Ceramidy tvoří přibližně 40 % povrchové vrstvy pokožky a pomáhají ji ochraňovat před vnějšími vlivy.

 

 

Mýtus 4: Produkty s AHA a BHA kyselinami v zimě nepoužívejte

Co se říká: „Aktivní složky, jako jsou kyseliny AHA (alfa-hydroxalové kyseliny) a BHA (beta-hydroxykyseliny), pleť vysušují. Proto v zimě není vhodné používat produkty, které je obsahují.“

Co je pravda?

Je to naopak. „Co se týče aktivních látek, během zimy, kdy je UV záření mírnější, můžeme bezpečněji do noční rutiny nově zařadit retinol, dále třeba AHA, BHA kyseliny, a jiné pečující látky,“ vysvětluje dermatoložka Lucie Rajská.

  • BHA kyseliny jsou účinnou složkou v produktech zaměřených na boj s problematickou pletí. Odstraňují přebytečnou mastnotu v pórech a odumřelé kožní buňky.
  • AHA kyseliny, někdy také nazývané ovocné kyseliny, jsou účinnými exfoliačními látkami. Díky malým molekulám pronikají hluboko do kůže, odstraňují odumřelé kožní buňky a při pravidelném používání obnovují pleť.

Pokožka však může být po jejich aplikaci zároveň citlivější na sluneční záření, proto je právě v zimě používání bezpečnější. Důležité je ovšem produkty s AHA či BHA kyselinami správně dávkovat a kombinovat s hydratačními produkty. Výhodou je, že díky exfoliaci může následná hydratační péče lépe proniknout do pokožky a zvýší se tím její účinky. Přes den pak nezapomínejte na SPF ochranu.

 

Mýtus 5: Pleť v zimě nepotřebuje tolik vody

Co se říká: „V zimě nepociťujeme takovou žízeň jako v létě, takže není potřeba dodržovat pitný režim. Ani pokožka tedy nežízní.“

Co je pravda?

V zimě je vlhkost vzduchu nižší, zvláště pokud pobýváte v přetopených místnostech. To může vést k vysušování pleti. Hydratace je proto klíčová, a to jak vnitřní, tak i vnější. Na pitný režim tedy nezapomínejte ani v těchto dnech a také vaši pokožku hýčkejte hydratačními produkty, například hydratačním sérem s kyselinou hyaluronovou a glycerinem, které pomáhá udržet pleť pružnou a hydratovanou.

Náš tip: Přečtěte si 5 tipů pro maximální hydrataci pleti

 

Mýtus 6: Oleje stačí jako náhrada za hydratační krémy

Co se říká: „Olejíčky jsou hydratační, proto dodají pleti dostatek vlhkosti.“

Co je pravda?

Pleťové olejíčky jsou skvělá věc, ať už se jedná o chia olej, jojobový, tea tree či jiné. Obsahují antioxidanty a esenciální mastné kyseliny, pomáhají obnovit a posílit kožní bariéru, uzamknout vlhkost, vyhladit jemné linky a vrásky a mají řadu dalších pozitivních účinků na pleť.

I když se ale oleje často označují jako „hydratační“, nemohou nahradit hydratační krém. Zatímco krém proniká do pokožky, olej zůstává na povrchu. Je proto skvělý pro uzamčení vlhkosti! Ideální postup tedy je tento:

  1. Nejprve pleť ošetříte hydratačním produktem, jako je hydratační sérum a hydratační krém, které přitahují vodu do pokožky, aby byla pleť dostatečně vyživená.
  2. Na závěr skin care ruiny pak kápněte dvě až tři kapky pleťového oleje do dlaní, rozemněte a jemně aplikujte na pokožku obličeje a krku. Tím uzavřete veškeré účinné látky a zvýšíte účinky hydratačních produktů.

Olej je nejlepší používat večer před spaním, ale pokud máte velmi suchou pleť, můžete jej použít i ráno. Vytvoříte tím zároveň hladší a hydratovanější povrch pro nanesení make-upu.