Cílená péče: Vaše oči si zaslouží hýčkat!
Známé pořekadlo praví, že jeden pohled řekne více než tisíc slov. Oční kontakt je při komunikaci s druhými lidmi opravdu stěžejní. Jenže právě pokožka kolem očí je velmi tenká a citlivá, proto snadno dochází k ochabování víček, mohou se objevit kruhy pod očima a vrásky… Jak tedy pečovat o oční okolí, abyste si i s přibývajícími roky zachovala krásný pohled?
10 věcí, které ovlivňují oční okolí
Zarudnutí, kruhy pod očima, pytle pod očima, vrásky kolem očí, otoky víček… Krásu pohledu může pokazit řada potíží, které se objevují v souvislosti s věkem, ale vliv na ně má i vnější prostředí a životní styl. Proč se na pokožce v blízkosti očí projevují známky stárnutí rychleji než na jiných partiích?
- Tenká kůže: Kůže na těle není všude stejná. Vnější vrstva kůže zvaná epidermis je nejtlustší na dlaních a chodidlech, a naopak nejtenčí bývá právě v oblasti očních víček. Pod tenkou kůží pak více prosvítají žilky, což se může projevit jako tmavé kruhy pod očima.
- Ztráta kolagenu: Tato jemná a tenká kůže navíc není tolik bohatá na kolagen jako v jiných partiích. Tato bílkovina dodává kůži pevnost a pružnost, ale počínaje 20. rokem života se produkce kolagenu snižuje o 1 % každý rok. Ve čtyřiceti letech tak klesá o přibližně 20 %. Pokožka tím ztrácí pevnost a ochabuje, na povrchu se objevují viditelnější jemné linky a vrásky kolem očí.
- Mimika: Okolí očí je navíc velmi namáháno mimikou, ať už jde o smích, mračení, svrašťování obočí, mhouření očí při slunečném počasí, anebo když se snažíme zaostřit, abychom lépe viděli.
- Nedostatek mazových žláz: Pokožka kolem očí postrádá žlázy, které produkují maz. Vinou této skutečnosti je, že kůže je náchylná k vysušování a dehydratace je výraznější. I to přispívá ke vzniku jemných linek a vrásek.
- Gravitace: Svou roli sehrává i gravitace, která způsobuje povislou pokožku a „padání“ očních víček.
- Podráždění: Už tak tenkou pokožku můžeme dráždit tím, že se jí často dotýkáme, mneme si oči, každý večer odstraňujeme oční make-up a postupem času i lehké napínání a tahání může přispívat k ochabování kůže na víčkách a pod očima.
- Otékání víček: V oblasti očí se také nejčastěji zadržuje tekutina a dochází pak k otokům víček či oblasti pod očima.
- Slunce: Ostré paprsky způsobují, že během slunečních dní mhouříme oči, ale také je tenká kůže náchylnější ke spálení. Proto nezapomínejte na sluneční brýle, které citlivé partie chrání.
- Kouření: Také kouř způsobuje mhouření, navíc podráždění očí může vést k jejich častějšímu tření a rychlejšímu vzniku vrásek. Tabákový kouř navíc obsahuje volné radikály, které pokožku poškozují.
- Spánek: Nedostatek spánku se může projevit nejen kruhy pod očima, ale i otoky a podrážděním očí. Důležité je i to, jak spíme. Při spaní na břiše je tvář hodiny přitisknutá k polštáři a mačká se, což může mí také za následek vznik vrásek.
Jak na kruhy pod očima, pytle pod očima a vrásky kolem očí
Ani s přibývajícími roky však nemusíte rezignovat na krásný pohled. Díky účinným složkám v kosmetice určené speciálně pro péči o oční okolí můžete kůži pomoci, aby byla zpevněná a hydratovaná. Tím dokážete bojovat s tmavými kruhy pod očima, nevzhlednými pytli pod očima i s vráskami kolem očí, které se od vnějších koutků rozprostírají jako drobné pavučinky. Základem péče o oční okolí je oční sérum a oční krém, které jsou speciálně vyvinuté pro tyto velmi citlivé partie.
Vrásky pod očima a jejich odstranění: Vsaďte na liftingové oční sérum proti vráskám
Jelikož oční séra proti vráskám obsahují vysokou koncentraci účinných látek, stačí do očního okolí zlehka prsteníčkem vklepat jen pár kapek. Navíc se díky lehké textuře přípravek rychle vstřebává. Účinnou látkou, která pomáhá potlačovat hluboké vrásky a rýhy, je například acyl-glutathion. Chrání a vyplňuje slabou pokožku a díky tomu dochází k liftingovému efektu. Díky znatelně pozvednutým horním víčkům je dokonce možné oddálit chirurgický zákrok.
Náš tip:
Liftingové oční sérum Essential Fx Acyl-Glutathione
Liftingové oční sérum díky acyl-glutathionu pozvedá horní víčka a zmenšuje rýhy v jejich okolí. Zároveň zjemňuje vzhled tmavých kruhů a vrásek a bojuje se ztrátou elasticity a s diskoloracemi. Díky směsi vitamínu F intenzivně hydratuje a posiluje hydratační bariéru.
Nejlepší oční krém proti vráskám
Nejlepší oční krém je ten, jenž řeší vaše konkrétní potřeby, ať už jde o vrásky, ztrátu pevnosti nebo tmavé kruhy. Účinnou složkou, která pomáhá viditelně redukovat vrásky a bojovat s ochablou, matnou pletí i diskoloracemi, jsou například neuropeptidy. Malé proteinové molekuly díky své unikátní chemické struktuře posilují přirozenou kožní bariéru a podporují hydrataci pokožky, která získává zpět svou vláčnost a svěžest.
Náš tip:
Zpevňující a rozjasňující oční krém Neuropeptide Firming & Illuminating Under-Eye Cream
V řadě Neuropeptide od Perricone MD nechybí ani oční krém proti vráskám, který kromě neuropeptidů obsahuje také vitamin B3 působící proti tmavým kruhům pod očima a arganový olej pro hydrataci pokožky. Pleť očního okolí zůstává výrazně hladší, zpevněná, pružnější, vytažená a rozjasněná.
Tmavé kruhy pod očima? Vyzkoušejte vitamin C!
Kvůli tmavým kruhům pod očima může člověk vypadat unaveně a starší, než ve skutečnosti je. Účinnou složkou, která bojuje proti tomuto neduhu, je ester vitamínu C, vysoce stabilní, méně abrazivní a silnější forma vitaminu C. Oční krém s obsahem této látky zabarvení pod očima viditelně rozjasní.
Naše tipy:
CCC+ Ferulický rozjasňující oční krém
Díky esteru vitamínu C, peptidům a biomimetickému ovesnému proteinu zklidňuje a zjemňuje citlivé oční okolí, rozjasňuje a zpevňuje opuchlou oblast pod očima, redukuje otoky a minimalizuje podoční diskolorace.
Ester vitamínu C naleznete také v tomto unikátním krému s patentovaným systémem tekutých krystalů, který zajišťuje rychlé a hloubkové proniknutí klíčových složek do pokožky a dokonalou hydrataci. Zároveň obsahuje tripeptid mědi chránící pleť před škodlivinami z vnějšího prostředí a omega kyseliny 3, 6 a 9. Koriguje výskyt tmavých kruhů a redukuje váčky pod očima i vrásky.
Péče o oční okolí: Co ještě můžete udělat pro krásný pohled?
- Vypijte denně alespoň osm sklenic vody: Dodržování pitného režimu zabraňuje dehydrataci, která může vést k matné, suché a šupinaté pokožce.
- Jezte stravu bohatou na antioxidanty: Antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením volnými radikály, najdete například v bobulovitém ovoci, kapustě, zelí, špenátu, fazolích či pekanových ořechách.
- Zařaďte do jídelníčku potraviny s omega-3 mastnými kyselinami: Jsou obsaženy v rybách, jako je losos, tuňák, pstruh a makrela, a také v ořechách a semenech. Pomohou chránit přirozenou bariéru pokožky a zachovat kolagen.
- Spěte 7 až 9 hodin denně: Během spánku se vaše pleť obnovuje a regeneruje. Podle výzkumu, který vyšel v časopise Clinical and Experimental Dermatology, mají lidé, kteří si v noci dopřávají 7 až 9 hodin spánku, pokožku více hydratovanou a lépe se chrání (a hojí) po vystavení ultrafialovému záření.
- Cvičte obličejovou jógu: Při dlouhodobém cvičení můžete podpořit krevní oběh a zpevnit povadlou kůži.