Není hydratace jako hydratace: moisturization versus hydration
Většina z nás s sebou po celý den nosí láhev s vodou, aby zajistila tělu dostatečnou hydrataci. Ale i naše pleť může žíznit! Potřebuje hydrataci (angl. hydration) nebo vláhu (angl. moisture) – a v některých případech obojí. Mnoho producentů pečující kosmetiky při označování svých výrobků slova hydration a moisturization používá jako synonyma, ale ve skutečnosti mezi těmito dvěma pojmy existují jemné rozdíly, které rozhodují o tom, jaké přípravky byste na svoji pleť měla používat, aby byla hydratovaná, zářivá a zdravá.
Co je to hydratace (hydration)?
Hydratace odkazuje na obsah vody v kožních buňkách. To, kolik H2O máme v buňkách, závisí na kombinaci našeho životního stylu, zdravotního stavu a klimatických podmínek, ve kterých žijeme.
Velkou roli hraje strava a pohybové návyky. Pití vody dodává H2O našim kožním buňkám a zabraňuje dehydrataci (proto se snažte vypít alespoň dva litry denně). Konzumace velkého množství ovoce a zeleniny – zejména melounu, jahod, broskví, pomerančů, salátu, celeru a okurek, které mají vysoký obsah vody – také rozšiřuje kožní buňky. Na druhou stranu, pití kofeinu a alkoholu může působit dehydrataci, protože tyto nápoje působí jako mírná diuretika (tzn., že zvyšují potřebu močení). Zatímco cvičení je prospěšné pro pleť i tělo, pocením dochází ke ztrátě vody, proto dbejte na to, abyste při cvičení doplňovali ztracené tekutiny.
K dehydrataci mohou vést i některá onemocnění, jako je cukrovka, a také některé léky a doplňky stravy. Pečlivě si přečtěte etikety léků a doplňků stravy, abyste zjistili, zda je dehydratace možným vedlejším účinkem toho, co užíváte, a pokud ano, nezapomeňte ji kompenzovat zvýšeným příjmem vody.
Asi největší vliv na hydrataci má však klima. Kožní buňky nasávají vodu nejen z potravin a nápojů, které konzumujeme, ale také z vlhkosti vzduchu. Pokud tedy navštěvujete nebo obýváte oblasti se suchým klimatem, vaše pokožka se může cítit vyprahlá. V horkých letních měsících máme také tendenci se hodně potit, což může pokožku zbavit vody. A klimatizace, která je obvykle v interiérech zapnutá na plné obrátky, pokožku také vysušuje.
Co je to zvlhčení (moisturization)?
Zatímco hydratace spočívá ve vtahování vody do kožních buněk, moisturisation je proces, který zabraňuje odpařování nebo úniku vody uložené v kožních buňkách. Proces ztráty vody se označuje jako transepidermální ztráta vody (TEWL). Lidé se suchou pokožkou – což znamená, že jejich pokožka přirozeně nevytváří mnoho mazu – mají problémy s udržením vody v kožních buňkách. Se suchostí se potýkají také lidé s problémy s kožní bariérou. Kožní bariéra je ochranná lipidová vrstva, která se nachází na nejsvrchnější vrstvě pokožky a zabraňuje unikání vláhy a vnikání bakterií, znečišťujících látek a dalších toxinů z prostředí. Faktory, jako jsou vystavování se slunci, stres a nadměrné čištění pleti, mohou toto ochranné brnění narušit, takže je potom pro pokožku obtížné zabránit úniku vody. Bez silné kožní bariéry se voda z pokožky odpařuje prostřednictvím TEWL. Určité množství TEWL je normální, podle údajů publikovaných v Applied Dermatotoxicology je průměrná denní ztráta vody 300–400 ml. Pokud je však naše kožní bariéra poškozená, ztratíme za den vody více, což může vést k chronickému vysušení.
Jak zjistit, zda je vaše pleť dehydratovaná nebo suchá?
Před výběrem produktu péče o pleť je třeba zjistit, zda je vaše pleť dehydratovaná, nebo jen přirozeně suchá. Zde je návod, jak to rozlišit: dehydratovaná pleť má tendenci vypadat mdle, být napjatá a vykazovat počáteční známky stárnutí (vrásky, povadlost, kruhy pod očima), zatímco suchá pleť obvykle šupinatí a svědí. Jeden jednoduchý trik spočívá v tom, že se jemně štípnete třeba do tváře. Pokud se kůže mezi prsty pod tlakem stisknutí zkrabatí, je dehydratovaná.
Dehydratovaná pleť potřebuje ošetřit hydratujícími látkami, které do kožních buněk natáhnou vodu. Pokud je vaše pleť přirozeně suchá nebo máte narušenou kožní bariéru, potřebujete okluzivní látky, které pomohou pleti zachytit vláhu. V některých případech mají lidé oba problémy a potřebují přípravek, který obsahuje jak hydratační, tak zvlhčující složky.
Jak Cold Plasma Plus+ intenzivní hydratační komplex hydratuje i zvlhčuje?
Cold Plasma Plus+ intenzivní hydratační komplex od Perricone MD, novinka v nejprodávanější řadě Cold Plasma Plus+, má mimořádně bohatou texturu podobnou balzámu a hydratuje pleť pomocí účinných hydratujících látek (acetylhexapeptid-8, hyaluronát sodný). Obsahuje také komplex rostlinných triglyceridů, zvlhčující směs jojobového, sójového a olivového oleje, která pomáhá podporovat lipidovou bariéru pokožky a zabraňuje unikání vody z kožních buněk. Mezi další klíčové složky patří peptidy, které zpevňují pleť, a ester vitaminu C, který vyhlazuje a rozjasňuje vzhled pleti. Patentovaný systém tekutých krystalů navíc zajišťuje, že všechny důležité aktivní složky pronikají hluboko do pokožky a mají optimální účinnost. Intenzivní hydratační komplex můžete používat na jakýkoli typ pleti, dokonce i na mastnou pleť, protože i ta může být dehydratovaná.
Hydratovaná a zvlhčená pleť vypadá mladší, a proto když 39 žen používalo Cold Plasma Plus+ intenzivní hydratační komplex denně po dobu osmi týdnů v rámci klinické studie, u 100 % z nich se projevila redukce jemných linek, vrásek a pórů, u 85 % se zlepšila elasticita a tón pleti a snížilo se zarudnutí pleti a u 80 % došlo k redukci tmavých skvrn.
Hydratační krém nanášejte tak, že jej nejprve několik sekund třete mezi konečky prstů, aby se zahřál, a poté jej jemnými pohyby směrem nahoru vmasírujte do obličeje a krku, dokud se zcela nevstřebá do pleti. (Nejlepších výsledků dosáhnete, když jej aplikujete na koncentrované sérum z řady Cold Plasma Plus+ nebo Cold Plasma Plus+ CBD). Používáním intenzivního hydratačního komplexu ráno a večer dodáte své pleti veškerou potřebnou vodu, aby byla zářivá, svěží a pružná – ať už je suchá, dehydratovaná, nebo obojí.