Přivítejte sluníčko!
Je příjemné nechat se hladit hřejivými slunečními paprsky, které barví pokožku do bronzova a dodávají nám potřebný vitamin D. Zároveň ale může neviditelné UV záření na pleti napáchat i neplechu v podobě spálenin, pigmentových skvrn či vrásek. Nezapomeňte, že je proto potřeba chránit pleť nejen na pláži či u bazénu.
Sluneční brýle, deka, kniha, opalovací krém... Když se chystáme k vodě, produkt se SPF („Sun protection factor“, tedy „ochranným faktorem“) patří zkrátka neodmyslitelně k výbavě, kterou si balíme do plážové tašky. Ovšem ruku na srdce: Jste stejně svědomití, i když vyrážíte „jen“ do práce nebo na setkání s přáteli? Nezapomínejte, že zejména v létě by se přípravky s ochranou proti UV záření měly stát každodenní součástí skin care rutiny – a to dokonce i v případě, že je ten den zataženo a sluníčko na první pohled zůstává schované za mraky.
Co je UVA a UVB záření?
Sluneční záření produkuje UVA a UVB paprsky. UVA paprsky mají delší vlnovou délku, pronikají hlouběji do kůže a mohou ji poškodit na buněčné úrovni, tedy způsobovat předčasné stárnutí pleti, ale i rakovinu kůže. Jejich síla je stejná jak v létě, tak v zimě, pronikají také skrz mraky, mlhu, a dokonce i přes sklo. Oproti tomu následky UVB paprsků, které mají krátkou a intenzivní vlnovou délku, pociťujeme zejména v letních slunných měsících. Právě vinou tohoto UVB záření se může kůže spálit, přispívají rovněž ke vzniku některých druhů rakoviny kůže. Ochrana před UV záření by se proto neměla omezovat jen na dovolenkové dny, kdy si dopřáváte slunění u bazénu, ale měli byste na ni myslet celoročně, a to i když sedíte v kanceláři nebo v autě. Při výběru přípravků dbejte na to, aby vás chránily před oběma vlnovými délkami – často takové produkty najdete označené jako „širokospektrální ochrana“.
Vsaďte na sluneční ochranu bez chemie
Unikátní způsob ochrany před žhnoucími paprsky představuje minerální sluneční ochrana, někdy též označovaná jako fyzikální sluneční ochrana. Minerály jako oxid titaničitý a oxid zinečnatý jsou rozmělněné na velmi jemný prach, který se chová jako zrcadlo. Odráží UVA záření způsobující stárnutí pleti i UVB záření, jež může mít na svědomí spálení pokožky. Minerály jsou navíc méně dráždivé než tradiční filtry založené na chemické bázi, proto jsou vhodné i pro citlivou pokožku. Jelikož přípravky s minerálními filtry vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, aplikují se až v závěru skin care rutiny a působí okamžitě. Tím se liší od přípravků s chemickými filtry, které se do pokožky vstřebávají, proto je třeba je aplikovat alespoň 20 minut před sluněním.
Náš tip pro citlivou pleť:
Ultralehký zklidňující ochranný krém Hypoallergenic CBD, SPF 35
Díky 99% čistému kanabidiolu a lehounké, vzdušné textuře je ideální pro tu nejcitlivější, podrážděnou či zarudlou pokožku. Poskytuje vysoce efektivní širokospektrální minerální ochranu proti UVA i UVB záření, nezanechává bílou stopu ani mastné šmouhy.
Vitamin C chrání pleť a bojuje proti pigmentovým skvrnám
Vitamin C je antioxidant, který chrání pleť proti poškození vlivem životního prostředí. Ve spojení s ochranným krémem proti slunečnímu záření poskytuje tato kombinace dokonalou ochranu pokožky. Navíc je tento vitamin skvělou zbraní v boji proti pigmentovým skvrnám, které mohou vznikat působením slunečního záření. Existuje i silnější, vysoce stabilní a méně abrazivní forma – patentovaný ester vitamínu C, který je rozpustný v tucích a jednoduše se vstřebává. Je vhodný pro všechny typy pleti, kterým poskytne výrazné projasnění a vyhlazení s minimem podráždění.
Náš tip:
Hydratační rozjasňující krém Vitamin C Ester Photo-Brightening Moisturizer Broad Spectrum S, SPF 30
Nemastný hydratační krém s minerální širokospektrální sluneční ochranou SPF 30 a anti-aging účinky chrání pleť neviditelným štítem proti agresorům z vnějšího prostředí. Má lehkou našlehanou texturu, ideální na léto, a dodává pokožce zářivější, projasněný look.
K létu patří lehký make-up
Hutným make-upům definitivně odzvonilo, letní sezóna si žádá jemné tónovací krémy. Vypadají přirozeně a umožní pokožce dýchat, zároveň mohou mít také SPF. Vsadit můžete i na make-up sérum se SPF, které vaši pleť sjednotí, vyhladí nedokonalosti, ochrání před slunečním zářením a současně o pokožku pečuje.
Náš tip:
No Makeup Skincare: Make-up sérum, SPF 20
Tekuté make-up sérum s vrstvitelným krytím a polomatným finišem. Lehké zvláčňující složení s neuropeptidy, extraktem ze sedmikrásky a bisabololem viditelně redukuje tmavé skvrny a nejednotný tón pleti. Pleť po čase zanechává hladší a sjednocenější. Zároveň poskytuje minerální širokospektrální SPF 20. Rovnoměrně naneste konečky prstů, houbičkou nebo štětcem a rozetřete krouživými pohyby. Opakujte dle potřeby k dosažení požadovaného krytí.
Víte, že...
- Za opálení je zodpovědný pigment melanin
Podle množství melaninu v pokožce se určuje fototyp kůže, který se rozděluje do šesti kategorií. Zatímco lidé s fototypem 1 jsou světlí a velmi rychle se spálí, do fototypu 6 patří černoocí a černovlasí lidé s velmi tmavou pletí. Čím nižší je fototyp, tím méně odolný je kůže vůči slunečním paprskům a tím vyšší ochranný faktor je vhodné zvolit, anebo nátěr častěji opakovat.
- Přípravky se SPF ochranou se hodí nejen v létě: Opalovací krém, mléko, sprej, fluid či make-up se SPF není pouze sezónní produkt, ale vzhledem k tomu, že zejména UVA záření dopadá na naši pokožku bez ohledu na roční období, využijete produkty se SPF ochranou po celý rok.
- V létě dávejte pozor na používání produktů s AHA kyselinami: Alfa hydroxykyseliny jsou skvělým exfoliantem, ale zároveň mohou zvýšit citlivost pokožky na slunce a hrozí riziko spálení. Proto nezapomeňte po použití produktů s AHA kyselinami použít produkty se SPF, anebo je ideálně aplikujte na noc.