Skutečné příčiny akné a jak na ně vyzrát
SKUTEČNÉ PŘÍČINY AKNÉ A JAK NA NĚ VYZRÁT
Nedejte na mýty. Díky jedinečné prebiotické kůře Blemish Relief od Perricone MD se zbavíte všech tří hlavních příčin způsobujících akné najednou.
Trpíte na akné? Pak jste si už dost možná vyslechli moudra jako to máš z tučného jídla, moc se stresuješ, nemáš dost čistou pleť a podobně. Existuje nepřeberné množství teorií o tom, kde se vaše pupínky berou, velká část z nich se ale vůbec nezakládá na pravdě. Představíme vám nejčastější mýty o akné a odhalíme skutečnou příčinu jeho vzniku. A co víc – pomůžeme vám zvolit ten nejlepší prostředek proti akné, aby vaše pleť byla zase čistá a zdravá.
MÝTUS ČÍSLO 1: MÁTE ZNEČIŠTĚNOU PLEŤ
SKUTEČNOST: Přítomnost akné s hygienou příliš nesouvisí. Pro zdraví pleti je samozřejmě důležité si alespoň jednou denně umýt obličej, nicméně tak jednoduché, abyste si uhry z obličeje prostě vydrhli, to bohužel není. Naopak, pokud to s čištěním pleti přeháníte nebo k tomu používáte agresivní přípravky, můžete její stav ještě zhoršit. Pokožka bude vysušená a podrážděná, produkce mazových žláz se automaticky zvýší, vytvoří se větší množství mazu a výsledkem bude více pupínků a ještě horší akné.
MÝTUS ČÍSLO 2: PUPÍNKY MÁTE Z TUČNÝCH POTRAVIN
SKUTEČNOST: Tuk z vašich hranolků a pizzy se opravdu nemůže dostat do pokožky a způsobit vám akné. Jeho skutečná příčina netkví v jídle, ale v přehnaně aktivních mazových žlázách. Jistá spojitost mezi stravovacími návyky a pupínky ovšem existovat může. Již několik vědeckých výzkumů se zabývalo vlivem potravin s vysokým glykemickým indexem (jako jsou sladkosti, bílé pečivo či různé průmyslově zpracované produkty) a mléčných výrobků na tvorbu akné. Takové druhy potravin podle těchto studií podporují vyšší tvorbu mazu, který ucpává póry. K definitivnímu potvrzení této souvislosti prozatím chybí rozsáhlejší výzkum. Jedním z hlavních pilířů správné péče o pleť podle Perricone MD je takzvaná protizánětlivá strava, obsahující potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos, listová zelenina, olivový olej či ořechy. Takový způsob stravování může pomoci zkrotit chronický zánět, který je jednou z hlavních příčin akné.
MÝTUS ČÍSLO 3: JSTE OSYPANÍ ZE STRESU
SKUTEČNOST: Stres rozhodně nedělá tělu dobře, ale dohady o jeho spojitosti s tvorbou akné jsou z valné části nepodložené. Jen ze stresu vám uhry nevyraší – to způsobí jiné faktory. Které to jsou, se dočtete níže.
CO TEDY SKUTEČNĚ ZPŮSOBUJE AKNÉ?
I kdybyste se živili jen koblihami a byli permanentně ve stresu, hlavními příčinami vašich uhrů budou přebytek mazu, bakterie způsobující akné a zánět. Tyto tři faktory dohromady tvoří dokonalý stroj na výrobu pupínků. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak každý z nich přispívá k jejich tvorbě.
VINÍK ČÍSLO 1: PŘEBYTEK MAZU
Kožní maz je olejovitá látka, kterou vylučují mazové žlázy. Někteří lidé ho jednoduše produkují více než jiní – mastící se pleť je genetická záležitost, můžete za ni tedy poděkovat svým rodičům. Produkce kožního mazu se u některých lidí zvyšuje se změnou hladiny hormonů: to je jedna z příčin akné u náctiletých, v dospělosti může za zhoršování pleti v závislosti na menstruačním cyklu či za přetrvávající akné po menopauze. Ke vzniku pupínku stačí, aby zvýšené množství mazu ucpalo pór, kožní maz navíc vytváří velmi vhodné prostředí pro bakterie způsobující akné. Často používané přípravky na bázi alkoholu pleť pouze vysuší, což, jak už jsme zmínili, způsobí z dlouhodobého hlediska pouze větší produkci mazu.
VINÍK ČÍSLO 2: BAKTERIE ZPŮSOBUJÍCÍ AKNÉ
Škodlivá bakterie způsobující akné se nazývá propionibacterium acnes, zkráceně p. acnes. Vyrůstá v pórech a živí se přebytkem kožního mazu, který se tu hromadí. Začne-li se příliš rychle množit, póry se ucpou a propuká zánětlivá reakce.
VINÍK ČÍSLO 3: ZÁNĚT
Na ucpání póru mazem, bakteriemi, odumřelými kožními buňkami a dalšími nečistotami reaguje naše tělo zánětem, který se navenek projeví jako otok. Tak vznikají bílé a černé tečky i zanícené, rudé boláky podobné cystám.
ÚČINNÁ LÉČBA EXISTUJE. JAK NA NI?
Přípravků pro léčbu akné je nepřeberné množství. Najdeme jich stovky v drogeriích, v supermarketech, a dokonce i na lékařský předpis – často se závažnými vedlejšími účinky. Některé přípravky skutečně pomáhají snižovat nadprodukci kožního mazu, jiné cílí na přemnožené škodlivé bakterie a vzácně seženete i přípravek, který vám pomůže se zánětem.
Perricone MD zkombinovalo všechny tři tyto účinky v jednom jediném přípravku – prebiotické kůře Blemish Relief. Jednoduchým způsobem ve dvou krocích odstraní příčiny vašeho akné v jakémkoli věku.
- ÚČINNĚ ČISTÍ
Jemný čisticí krém pro zralou pleť Gentle & Soothing Cleanser pomáhá snižovat množství kožního mazu a ucpávání pórů, zároveň však pleť nevysušuje a nezpůsobuje zvýšení produkce mazových žláz. Používá se každé ráno a večer a obsahuje přísady pro hydrataci pleti – například glycerin, který také zklidňuje podrážděnou pokožku. Dvě procenta kyseliny salicylové v jeho složení pomáhají citlivě odstranit zbytky odumřelých buněk, které ucpávají póry, a absorbovat přebytek mazu. Složení krému doplňují prebiotika, která zklidňují pokožku a podporují množení prospěšných bakterií, které bojují proti akné.
- PEČUJE A HYDRATUJE
Večer použijte Retinol Treatment & Moisturizer. Díky jemnému derivátu vitaminu A, který podporuje výměnu buněk a snižuje nadprodukci kožního mazu, pomáhá tato péče o zralou pleť zabraňovat ucpávání pórů a množení bakterie p. acnes, která způsobuje akné. Zároveň je doplněna o 0,5 procenta kyseliny salicylové. Oba přípravky obsahují silně protizánětlivou kyselinu alfa lipoovou, která zároveň působí jako účinný antioxidant. Prebiotika v obou přípravcích zklidňují viditelný zánět vyvolaný akné a potlačují případné podráždění retinolem.
Navzdory všem mýtům a teoriím jsou skutečné příčiny akné pouze tři: kožní maz, bakterie a zánět. Možná i vám přetéká polička v koupelně neúčinnými přípravky pro léčbu akné, které cílily vždy jen na jeden z těchto faktorů. Jedinečná a účinná prebiotická kůra Blemish Relief od Perricone MD bojuje proti všem třem najednou a navrací pleti zdraví, čistotu a svěžest.